Antyradar – co to takiego

Antyradar – co to takiego

Radary samochodowe to nieodłączna część codzienności każdego kierowcy. W naszym kraju cieszą się one wyjątkowo negatywną reputacją. Kierowcy na drogach jak tylko się da próbują uniknąć spotkania z nimi. Czy jest jakiś sposób na to, aby omijać radary policyjne i straży miejskiej? Czym są urządzenia i systemy nazywane antyradarami? O tym w dzisiejszym poradniku.


Obostrzenia prawne

Przepisy prawne w naszym kraju są w tej kwestii jasne – posiadanie w samochodzie zamontowanego urządzenia mającego zakłócać lub wykrywać częstotliwość, na której działają fotoradary, jest nielegalne. Podobne przepisy obowiązują w wielu krajach na całym świecie, a ich złamanie grozi nawet karą więzienia lub konfiskatą samochodu. W naszym prawie sytuacja jest jednak o tyle skomplikowana, że zabronione jest jedynie montowanie urządzeń działających w wyżej wymieniony sposób w autach, nie jest zabronione natomiast ich sprzedawanie oraz posiadanie. To stwarza zarówno przed kierowcami, jak też przed producentami urządzeń samochodowych pewną lukę. Poza tym współczesna technologia umożliwia dotarcie do informacji o fotoradarach w inny sposób niż działanie bezpośrednio na ich częstotliwościach. Jak bardzo często bywa, z pomocą kierowcom przychodzą więc Internet i inne najnowocześniejsze technologie.

Jak działają urządzenia antyradarowe?

Popularnym obecnie wyposażeniem są takie systemy, jak Coyote oraz Yanosik. Działają one nawet w formie aplikacji, którą można zainstalować na dowolnym smartfonie. W jaki sposób są one stworzone, że korzystnie z nich jest legalne? Przede wszystkim nie korzystają one bowiem z technologii namierzających lub zakłócających, lecz tworzona jest za ich pomocą baza informacji, za której powstanie w znaczącej części odpowiadają sami użytkownicy. Dzięki temu na bieżąco od innych uczestników ruchu drogowego otrzymujesz informacje nie tylko o samych fotoradarach, lecz wypadkach, korkach i innych wydarzeniach na drodze, a także np. o wjeździe w strefę płatnego parkowania. Antyradar jest więc w tym przypadku tak naprawdę zaledwie jedną z dziesiątek funkcji systemu. Całość oprogramowania pozwoli Ci nie tylko uniknąć fotoradaru lub kontroli policyjnej, lecz realnie wpłynie na poprawę Twojego bezpieczeństwa na drodze i pozwoli dotrzeć do celu podróży szybciej. W żaden sposób nie naruszasz przy tym przepisów prawa i ruchu drogowego, a z funkcji systemów antyradarowych możesz korzystać nie tylko w Polsce, lecz też innych krajach całego świata!