Czym wyciszyć samochód? cz. 1

Czym wyciszyć samochód? cz. 1

Niestety dobrym wyciszeniem samochodów mogą w większości cieszyć się wyłącznie właściciele aut marki premium. W przypadku innych modeli stopień wygłuszenia auta nie jest w dużej mierze zadowalający. Jednak nie trzeba godzić się z tym faktem. Możemy dokonać wytłumienia poszczególnych części auta samodzielnie, jeśli dysponujemy wiedzą w tym temacie lub zlecić to specjalistom. 

Dlaczego wytłumia się samochód?

Kierowcy i pasażerowie do uciążliwych dźwięków w aucie zaliczają najczęściej warkot silnika, świst powietrza, a przy osiąganiu prędkości już na poziomie 50 km/h hałas zostaje zintensyfikowany przez opony. Zwłaszcza ogumienie wersji ekonomicznej, tzw. wielosezonowe może być naprawdę głośne. Do tego repertuaru możemy zaliczyć także uszkodzone uszczelki w drzwiach, przez które dociera pęd powietrza w o wiele większej skali. 

Każdy z nas ma inny poziom tolerancji na hałas. Jednakże każdemu w końcu kończy się cierpliwość. Dla bezpiecznej jazdy kierowca potrzebuje względnej ciszy i spokoju. W przeciwnym razie będzie on odczuwał irytację i złość z powodu kakofonii dźwięków. Hałas może także osłabić czujność kierowcy i sprawić, że nie będzie słyszał ważnych sygnałów dźwiękowych. 

Wyciszenie auta to także zbawienie dla słuchu audiofilów. Nawet najlepiej działający system audio, nie będzie mógł w pełni okazać swoich możliwości, bo dźwięk będzie „uciekał”. Wyciszając kabinę, będziesz mógł bez żadnych przeszkód i konieczności nadwyrężania auta, porozumiewać się ze swoimi współpasażerami lub rozmawiać z innymi za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego.

Wytłumianie drzwi

Wyciszenia drzwi dokonuje się w celu polepszenia jakości dźwięki emitowanego przez system audio wewnątrz kabiny, jak i po to, by ograniczyć hałas, dobywający się z zewnątrz. Dzięki temu w czasie jazdy będzie o wiele ciszej.

Ze względu na budowę możemy mówić o matach jedno- i dwuwarstwowych. Do wygłuszenia drzwi należy użyć specjalnych mat bitumicznych. Pozwolą one na pewne wyciszenie drzwi auta, jednak o wiele lepiej sprawdzą się w tej roli maty wyprodukowane z gumy butylowej. Materiał, z którego zostały wykonane, charakteryzuje się dużą absorpcją i izolacją akustyczną.

Ważną kwestią będzie także sprawdzenie stanu uszczelek. Być może to one są odpowiedzialne za przedostawanie się irytujących dźwięków do wnętrza kabiny samochodowej.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę pracy oraz odporność mechaniczną.