Jak działa odstraszacz samochodowy?

Nie ma chyba kierowcy, który nie znałby problemu dzikich zwierząt wyskakujących znienacka na drogę przed auto. O ile rozgniecione na szybie insekty, czy przypadkowe rozjechanie jeża lub innego zwierzaka nie będzie nieść ze sobą większych konsekwencji, o tyle, gdy będziemy mieć do czynienia z sarną lub innym zwierzęciem większych rozmiarów, spotkanie takie będzie grozić w najlepszym razie uszkodzoną karoserią i wybitą szybą, w najgorszym zaś – nawet niebezpiecznym wypadkiem drogowym. Mniejsze zwierzęta mogą zagrozić natomiast, gdy auto jest zaparkowane, a Ty będziesz musiał zmagać się ze zmywaniem odchodów, usuwaniem padliny, czy poprzegryzanymi kablami. Producenci wyposażenia samochodowego starają się jednak opracowywać technologie, które pozwolą uniknąć takich nieprzyjemnych zdarzeń na drodze, czego rezultatem są odstraszacze samochodowe. Czym jest i jak działa takie urządzenie?

Zasada działania

Odstraszacze samochodowe, nazywane też często odstraszaczami gryzoni czy kun to wyposażenie o bardzo szerokim zastosowaniu. Może sprawdzić się zarówno w jadącym lub zaparkowanym pojeździe, jak też nawet w budynku. Na drodze pozwoli uniknąć Ci zderzeń ze zwierzętami, podczas postojów lub w domu – gryzoni, kun, myszy, szczurów, czy insektów buszujących po Twojej własności. Zdecydowana większość odstraszaczy działa, emitując specyficzne dźwięki. Mowa tutaj o ultradźwiękach, czyli dźwiękach niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Emituje się je pulsacyjnie, o zmiennym natężeniu i właściwościach dzięki czemu działają one niczym agresywna syrena alarmowa, która jest doskonale słyszana przez zwierzęta. Zmienność dźwięków pozwala też na uniknięcie przyzwyczajenia się zwierzaka do sygnałów, co jest przydatne, gdy stosujesz odstraszacz podczas postojów. Poszczególne modele odstraszaczy mogą emitować sygnał również przez głośniki, co zwiększy zasięg dźwięku, a także mogą generować dźwięki słyszalne dla ludzi. W sprzedaży dostępne są też odstraszacze działające kontaktowo. Ten model poleca się przede wszystkim, gdy zachodzi problem z kunami i innymi gryzoniami. Zwierzę po nadepnięciu na płytkę zostanie porażone prądem. Jest on jednak generowany w takim natężeniu, że szkodnik będzie jedynie przestraszony i oszołomiony – nie doprowadzi to do jego śmierci. Nie musisz obawiać się więc o to, że zostawiając auto pod domem na noc, rano będziesz musiał zbierać z niego truchła szczurów.

Odstraszacz zwierząt do samochodu to prosty, lecz skuteczny sposób na walkę z nieproszonymi gośćmi w aucie lub na drodze, który możemy polecić w szczególności, gdy masz domek na wsi lub często podróżujesz przez lasy i inne dzikie tereny.