Wprowadzenie zapisów prawnych, które wymagają od kierowców włączonych świateł podczas dnia, znacząco podniosło bezpieczeństwo na polskich drogach. Włączone światła pozwalają nam rozpoznać z daleka nadjeżdżający samochód, a nie pomylić go z autem stojącym w miejscu. Jednak na nic włączone światła, jeżeli zamontowane żarówki są słabej jakości. Dlatego warto zadbać o odpowiedni sprzęt.

Dlaczego oświetlenie samochodu jest tak ważne?

Światła samochodowe mają podobne działanie w każdej porze dnia i nocy, jednak warto rozdzielić te pory dnia. Jeżeli chodzi o godziny, w których jest dobra widoczność, światła dają nam możliwość rozpoznania jadących samochodów od tych, które znajdują się na postoju. Odpowiednie oświetlenie samochodowe może ochronić nas od kolizji spowodowanych takimi manewrami jak wyprzedzanie, ponieważ kierowca jadący z naprzeciwka łatwiej nas zauważy, dzięki czemu ma więcej czasu na dostosowanie swojej prędkości do momentu mijania się z nami.

Oświetlenie samochodowe często jest pomijane przez kierowców, ponieważ nie chcą oni eksploatować akumulatora oraz zamontowanych żarówek, jednak taka oszczędność może zostać przypłacona naprawdę negatywnymi skutkami. Za brak oświetlenia policja może ukarać nas mandatem, dlatego przed podróżą warto upewnić się, że włączyliśmy światła, a także sprawdzić, czy są one sprawne, ponieważ za dnia nie widzimy światła naszych reflektorów, jednak nadal jest to wykroczenie, które może skutkować mandatem karnym.

Oświetlenie samochodowe w nocy

W godzinach nocnych lub po zachodzie słońca oświetlenie samochodowe znacząco przybiera na swojej wartości. Jest ono nie tylko sposobem, na odróżnienie jadącego samochodu, od tego znajdującego się na postoju. Głównym zadaniem oświetlenia, jest pozwolenie innym uczestnikom ruchu na zlokalizowanie naszego samochodu. W ten sposób nadjeżdżające samochodu widzą, że znajdujemy się na trasie ruchu, dlatego muszą oni zachować szczególną ostrożność, aby w nas nie uderzyć podczas manewrów takich jak wyprzedzanie czy wymijanie.

Nie sposób jest nie wspomnieć o jednej z najważniejszych funkcji, jakie daje nam oświetlenie samochodowe, czyli zwiększenie naszego pola widzenia. W sytuacji, gdy znajdujemy się w miejscu, które nie jest oświetlone latarniami, jedynym źródłem światła jest nasz samochód. Szczególnie odczuwalnej jest to podczas podróży przez las, ponieważ musimy uważać, aby nie natrafić na dzikie zwierzęta przebiegające przez środek ulicy. Słabe oświetlenie samochodowe może sprawić, że nie zauważymy zwierzyny, przez co narazimy się na niemałe koszty, jak również możemy uszkodzić nasz samochód do tego stopnia, że dalsza podróż będzie niemożliwa.

Po jakie żarówki najlepiej sięgać?

Oferty w kategorii oświetlenie samochodowe, są naprawdę pokaźne. Natrafimy na żarówki halogenowe, żarówki LED, oraz na gotowe zestawy żarówek samochodowych. Dlatego wybranie odpowiedniego sprzętu nie należy wcale do najprostszych.  Musimy wziąć pod uwagę, że odpowiednie oświetlenie powinno w naprawdę dobry sposób oświetlać nam drogę, jednak nie możemy zapominać o tym, że zbyt mocne żarówki mogą oślepiać osoby jadące z naprzeciwka, dlatego trzeba wziąć te czynniki pod uwagę, tak aby oświetlenie samochodowe zapewniało komfort każdemu z uczestników ruchu drogowego.

Porównując żarówki LED z halogenami, znaczącym czynnikiem jest cena obydwu artykułów. Żarówki LED są znacznie droższe, jednak ich wydajność jest kilkukrotnie większa od halogenów. Różnica ceny może być faktorem przy wyborze, gdy w naszym portfelu znajduje się mała suma pieniędzy, przez co musimy oszczędzać i tak naprawdę jest to jedna z niewielu zalet, jakie mają żarówki halogenowe. Natomiast oświetlenie samochodowe LED znacząco zmniejsza pobór energii, dzięki czemu do ich zasilenia potrzebna jest mniejsza ilość energii.

O czym pamiętać decydując się na nowe oświetlenie samochodowe?

Znaną praktyką przy wymianie oświetlenia jest montaż dwóch nowych żarówek. W ten sposób neutralizujemy problem, przez który jedna żarówka będzie miała inną barwę, lub po prostu jej światło będzie jaśniejsze. Musimy w końcu pamiętać, że oświetlenie samochodowe służy wszystkich uczestnikom ruchu drogowego, a podczas trasy możemy mijać nawet kilkadziesiąt samochodów. Zdecydowanie wartymi polecenia są żarówki mijania LED HB4 CX Series. Sprawdzony sprzęt od uznanej firmy gwarantuje nam wysokiej jakości żarówki, z którymi podróżowanie nawet w nocy będzie przyjemnościom.

Przy wymianie oświetlenia warto również pamiętać o korzystaniu ze sprawdzonego sprzętu. Na różnych rynkach znajdziemy żarówki, które oferują nam dodatkowe opcje, które niekoniecznie muszą być dozwolone w naszym kraju, dlatego należy sięgać tylko po żarówki sprawdzonych firm. Jednak co może grozić, za używanie niedozwolonego sprzętu? Pierwszym problemem będzie nieuzyskanie przeglądu samochodu, co spowoduje, że nie będziemy mogli się nim legalnie poruszać po drodze. Co więcej, w przypadku poruszania się takim samochodem może nam również grozić mandat.