Rejestratory jazdy – czym są i jak wybrać Cz.2

Rejestratory jazdy – czym są i jak wybrać Cz.2

Rejestratory jazdy – czym są i jak wybrać? Cz.2
Dziś kontynuujemy wątek rozpoczęty w poprzednim artykule. Wiecie już, czym są i do czego mogą się przydać rejestratory jazdy. Dziś podpowiemy Wam, jak wybrać urządzenie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach i zapewni Wam doskonałą jakość obrazu, którego autentyczność ciężko będzie podważyć. Zapraszamy do lektury.

Rozdzielczość
To najważniejszy aspekt przy wyborze rejestratora jazdy. Urządzenie powinno posiadać rozdzielczość minimum 1280 x 720 czyli HD. Odradzamy zakup niższych rozdzielczości. Ich niska jakość może spowodować, że obraz będzie nieczytelny i trudno będzie na nim dostrzec istotne dla sprawy szczegóły, a co za tym idzie, narażamy się na odrzucenie takiego filmu jako dowodu.

Tak naprawdę im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Wersja Full HD będzie więc najlepszą inwestycją. Na rynku istnieją także rejestratory 4K. Jakość ich obrazu faktycznie zachwyca, trzeba jednak pamiętać, że z wyższą rozdzielczością idzie w parze większa waga pliku. Zanim więc dokonamy zakupu, sprawdźmy, jaka jest pojemność pamięci wewnętrznej takiego urządzenia i czy można w nim zainstalować dodatkową pamięć zewnętrzną.

Zapis
Nie tylko rozdzielczość się liczy. Bez wystarczającej pojemności pamięci nie nagramy przecież żadnego filmu. Warto więc sprawdzić, jaka jest pojemność karty pamięci wewnętrznej oraz czy do urządzenia można podłączyć karty SD o pojemności 16-32 GB. 
Część urządzeń ma też możliwość nagrywania filmów w pętli, czyli rejestrowania nowych nagrań, automatycznie usuwając stare, jeśli na karcie zabraknie pamięci. To wygodne rozwiązanie, ale ma też swoje wady. Tym sposobem możemy bowiem przez nieuwagę usunąć video, które było nam potrzebne. Korzystając z tej opcji, trzeba więc upewnić się, czy stare nagrania mogą zostać usunięte.

Kąt widzenia
Tutaj zasada jest prosta, im większy tym lepszy. Najczęściej spotykane w sklepach są kamery samochodowe o kącie widzenia 120 stopni, ale dostępne są też urządzenia obejmujące aż 150 stopni. Szerokość kąta widzenia może mieć znaczenie w sytuacji spornej, dobrze więc, by rejestrator obejmował swoim zasięgiem oba pasy ulicy.
 

Czujnik ruchu
To wygodna funkcja, która włącza urządzenie automatycznie do razu po ruszeniu auta.

GPS
W niektórych rejestratorach zamontowany jest GPS, dzięki czemu urządzenie spełnia dwie funkcje – kamery samochodowej oraz nawigacji, a także pokazuje aktualną prędkość.

Tryb nocny
Niektóre urządzania posiadają tzw. tryb nocny, który wykorzystuje diody podczerwieni. Sprawia również, że kamera nie jest tak podatna na światła z zewnątrz. Tryb ten czyni nagrania wykonane nocą lepszymi jakościowo, ale nie gwarantuje idealnej widoczności na filmie.

Zasilanie
Droższe rejestratory jazdy posiadają własne zasilanie, co stanowi wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli z zasilania samochodowego korzystają już inne urządzenia. Większość tańszych modeli musi być jednak podłączona do gniazda zapalniczki.

Ekran
W przypadku ekranu dobrze, żeby był, ale nie ma konieczności kupowania od razu największego, zwłaszcza że to wiąże się z wyższymi kosztami. Standardowy wyświetlacz w rozmiarze 2-3 cale w zupełności wystarczy.

Dźwięk
Większość kamer nie ma funkcji nagrywania dźwięku. Jeśli nam na niej zależy, będziemy musieli wydać więcej pieniędzy. Rejestracja audio pozwala nam na komentowanie trasy, a w razie stłuczki czy wypadku uchwyci też wszystkie dźwięki, co czasem może okazać się przydatne.

Złącza
Dobrze, by kamera samochodowa posiadała wejście USB i HDMI. Konieczne będzie też gniazdo zasilania oraz wejście na kartę pamięci.

Instalacja
Rejestrator jazdy montowany jest albo na przedniej szybie albo na desce rozdzielczej za pomocą specjalnego uchwytu. Warto zwrócić uwagę na jego jakość, bo nie w każdym modelu jest on wystarczająco dobrze wykonany. Najlepiej więc sięgnąć po nieco droższe modele sprawdzonych marek, które gwarantują prosty, szybki, a przede wszystkim skuteczny montaż.