Prąd w samochodzie

Zbudowanie sprawnie działającego systemu audio w samochodzie wymaga pewnej wiedzy z zakresu elektryki.  To zostawiamy elektrykom. W tym artykule dowiesz się skąd bierze się prąd dostarczany Twoim wzmacniaczom i subwooferom. Może to i oczywiste, ale warto sobie ugruntować wiedzę.

ELEKTRYKA W SAMOCHODZIE

Na elektrykę w samochodzie składa się mnóstwo części, jednak nas interesują w tym momencie konkretnie 2 tj. akumulator i alternator. Napięcie w tym systemie wynosi 12 volt i jest to prąd stały. Gdy samochód nie jedzie, źródłem prądu jest akumulator. Natomiast gdy samochód się porusza, głównym źródłem jest alternator. Ważne jest, by to rozróżniać. Podstawowymi funkcją akumulatora jest uruchomienie samochodu i dostarczanie prądu gdy ten się nie porusza (np. do zestawu car audio). Akumulator samochodowy może wydawać się niegroźny, ale jego nieodpowiednie traktowanie może skutkować zapaleniem samochodu.

PAMIĘTAJ: Gdy majstrujesz coś przy swoim zestawie car audio, zawsze odłączaj ujemny biegun od akumulatora!

W zależności od modelu samochodu i jakości systemu elektrycznego, zdarza się, że Twój nowy wzmacniacz i dwa subwoofery nie mają po prostu mocy. Jeżeli często pada Ci akumulator po założeniu nowego zestawu car audio, możesz mieć problemy z elektryką. Jeżeli fachowiec, do którego powinieneś się zgłosić, nie stwierdzi usterki, pora na usprawnienie zasilania w samochodzie! Jest kilka możliwości:

DODATKOWY AKUMULATOR

Wielu ludziom wydaje się, że dodanie dodatkowego akumulatora rozwiąże ich problemy z elektryką. Jeżeli jeden akumulator był prawie dobry, to dwa akumulatory będą całkiem dobre. Zgadza się? Nie! Pamiętaj, że funkcją  akumulatora   jest włączenie samochodu i dostarczanie prądu, gdy ten nie jedzie. Dodanie dodatkowego akumulatora zwiekszy tylko czas grania twojego sprzętu na parkingu podczas postoju. Jednak gdy już ruszysz drugi akumulator będzie kolejnym obciążeniem dla alternatora, który i tak ledwo zipie. Jeżeli chcesz jednak dołożyć drugi akumulator (lub wymienić obecny na mocniejszy) nie oszczędzaj na nim.

LEPSZY ALTERNATOR

Gdy akumulator w Twoim aucie rozładowuje się nad wyraz często, może to być spowodowane tym, że alternator nie nadąża z "produkcją" prądu, który jest zużywany na bieżąco (np. przez system car audio) Wtedy ten niedobór pobierany jest z akumulatora, co znacznie zmniejsza jego żywotność . Zasięgnij porady specjalisty, zanim zainwestujesz w nowy alternator. Może się okazać, że nie koniecznie będzie pasował do Twojego auta.

KONDENSATOR

Kolejną możliwością jest zastosowanie kondensatora. To urządzenie działa niczym "magazyn prądu"  W razie nagłego zapotrzebowania na prąd np. mocnego basu , kondensator "wpuszcza" go do układu. Jeśli światła Twojego auta ściemniają się, czy mrugają gdy słuchasz głośno muzyki, kondensator może być rozwiązaniem. Dostarczy on Twoim wzmacniaczom brakującej energii. Kondensator może dostarczyć prąd znacznie szybciej niż akumulator, jest to związane z mniejszym wewnętrznym oporem elektrycznym. Zapobiega również skokom napięcia.

Kondensator jest znakomitym  uzupełnieniem sytemu car audio. W profesjonalnych instalacjach jest obowiązkowy.