Przewodnik po technologi Bluetooth w samochodzie

Bezprzewodowa technologia Bluetooth jest ostatnio popularna w samochodach. Większość z nas wie, że poprzez "parowanie" (łączenie  się bezprzewodowo) nasze telefony z technologią Bluetooth, będą w stanie pracować jako zestaw głośnomówiący. Ale Bluetooth posiada również inne funkcje, takie jak bezprzewodowy streaming muzyki ze smartfonów i innych urządzeń Bluetooth.

Połączenie Bluetooth to otwarcie 2-drożnej komunikacji pomiędzy smartphone a np. radiem samochodowym, pozwala to prowadzić rozmowę. Musimy się tylko upewnić , że  obydwa urządzenia obsługują te same protokoły Bluetooth. Najprostszym sposobem, aby upewnić się, że Twój telefon i radio samochodowe są w stanie połączyć się poprzez Bluetooth musimy sprawdzić czy każdy z nich jest kompatybilny w te same protokoły Bluetooth.
Zawsze, gdy kupujesz radio samochodowe z technologią Bluetooth w specyfikacji radia są wymienione kompatybilne protokoły Bluetooth . Należy pamiętać że do pracy, zarówno telefon jak i  radio samochodowe muszą posiadać zgodne protokoły Bluetooth.
WIĘKSZOŚĆ PROTOKOŁÓW BLUETOOTH
Protokół Skrót Cecha
Advanced Audio Distribution Protocol A2DP Audio streaming (bezprzewodowe przesyłanie muzyki)
Audio / Video Remote Control Protocol AVRCP Kontrola odtwarzania muzyki bezpośrednio z radia
Hands-Free HFP Dzwonienie w trybie głośnomówiącym przez radio samochodowe
Object Push Profile OPP Przesyłanie informacji kontaktowych do radia samochodowego
Phone Book Access Profile PBAP Dostęp do listy kontaktów z radia samochodowego
 

Protokół: Hands-Free (HFP)

Większość ludzi używa Bluetooth w samochodzie jako zestaw Hands-Free (HFP), który pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń bez konieczności dotykania telefonu. HFP jest protokołem używanym przez słuchawki Bluetooth do zestawu głośnomówiącego.
Zaletą posiadania radia samochodowego, który działa z profilem głośnomówiącym jest to, że numery przychodzące są pokazywane na wyświetlaczu radia samochodowego a rozmówcę słychać poprzez głośniki samochodowe.
Gdy protokół HFP jest w użyciu, telefon działa jak „brama” a radio samochodowe jako „urządzenie głośnomówiące”.Głos dzwoniącego przechodzi przez telefon i zostaje wysłany do radia, a Twój głos przechodzi z zewnętrznego mikrofonu do radia, a następnie do telefonu, i do rozmówcy. Niektóre radia samochodowe posiadają wbudowane mikrofony Bluetooth, inne posiadają zewnętrzne mikrofony, które możesz zamontować gdzieś blisko ciebie, jak na osłonie przeciwsłonecznej lub kolumnie kierownicy, a następnie podłączyć z tyłu radia samochodowego.

Uzyskaj dostęp do listy kontaktów w telefonie

Mając dostęp w radiu samochodowym do kontaktów z książki telefonicznej Access Protocol ułatwia nam to nawiązywanie połączeń w samochodzie.

Protokół: Advanced Audio Distribution Profile, dostęp do książki telefonicznej (OPP,PBAP)

Profil głośnomówiący nie był by tak wygodny gdy nie można było przesłać swoich kontaktów. Na szczęście w technologi Bluetooth możemy to wykorzystać na dwa sposoby.
Pierwszym i najbardziej podstawowym, jest z Object Push Profile (OPP). Protokół ten umożliwia przesyłanie kontaktów z telefonu do radia. Jak działa taki proces zależy to od radia ja i telefonu, ale w zasadzie, można założyć że działa na zasadzie  wyślij  / odbierz między telefonem a radiem. Radio samochodowe komunikuje się telefonem , aby „wyciągnąć” kontakty z telefonu, a telefon wysyła kontakty do radia. Profil ten ma ograniczoną ilość wysyłanych kontaktów.
Bardziej zaawansowany jest profil Profil Phone Book Access (PBAP) pozwala na ciągłe przesyłanie kontaktów z radia samochodowego do telefonu, zamiast umieszczania ich. Proces odbywa się automatycznie i zwykle wygląda w skrócie tak: wystarczy raz sparować radio samochodowe i telefon. Gdy oba urządzenia są  sparowane, radio poprosi telefon, „hej, mogę rzucić okiem na listę kontaktów?” Telefon będzie odpowiadał: „Nie jestem pewien, pozwól mi sprawdzić.” Będziesz wtedy dostawał wiadomość od telefonu z informacją, że radio samochodowe chce pobrać listę kontaktów. Wszystko co musisz zrobić, to zatwierdzić i kontakty pojawią się na ekranie Twojego odbiornika. To sprawia, że ​​prowadzenia rozmów jest o wiele łatwiejsze.
Dzięki temu profilowi wiele odbiorników będzie mogło korzystać z wybierania głosowego kontaktów, ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy telefon umożliwia wybieranie głosowe. Istnieje kilka odbiorników, które pozwolą na wybieranie głosowe z naszego doświadczenia najlepszym odbiornikiem na dzień dzisiejszy z wybieraniem głosowym w języku polskim jest Parrot Asteroid.

Ciesz się bezprzewodową strumieniową transmisją dźwięku

Profil Advanced Audio Distribution pozwala na strumieniowe przesyłanie muzyki z zaskakująco dobrym dźwiękiem stereo.

Protokół: Advanced Audio Distribution Profile, strumieniowe przesyłanie muzyki (A2DP)

Bluetooth pozwala cieszyć się muzyką, bez plątaniny przewodów. Tak długo, jak radio i telefon są sparowane i połączone poprzez profil Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), będziemy się cieszyć piękną muzyką. Radio będzie odtwarzać całą zawartość muzyki z telefonu, bez potrzeby podłączania go. Będziesz mógł także usłyszeć dźwięki z większości aplikacji muzycznych smartfonu.
Więc dlaczego ten profil nazywa się „Zaawansowany – Advanced”? Ma to związek z jakością dźwięku: A2DP odtwarza dźwięk w wyższej jakości mono lub stereo w takich formatach audio jak MP3 i AAC, węższe niż standardowe audio Bluetooth.

Uzyskaj kontrolę nad odtwarzaniem muzyki

Z AVRCP, masz pewną kontrolę nad odtwarzaniem muzyki bezprzewodowej . W wersji AVRCP 1.3, można zobaczyć nazwę, wykonawcy, albumu i utworu).

Protokół: Audio / Video Remote, profil sterowania (AVRCP)

Profil zdalnego sterowania zdalnego audio / wideo (AVRCP) umożliwia sterowanie z radia muzyką którą odtwarzasz z telefonu lub urządzenia, także możesz sterować utworami z aplikacji, takich jak Spotify. Najprościej, AVRCP zamienia radio samochodowe w kontroler całej naszej muzyki w telefonie. Podobnie jak pilot do telewizora, po naciśnięciu przycisku na radiu samochodowym, AVRCP tłumaczy to działanie na sygnał, i wysyła do telefonu. Dzięki czemu mamy możliwość korzystania z przycisków do sterowania na radiu samochodowym możemy min używać takich funkcji jak play, pauza, i przełączanie między utworami.
Jednym z najistotniejszych rzeczy jest to że po  podłączaniu odtwarzacza iPod® lub iPhone'a® do radia samochodowego, będą przesłane z urządzeń Apple "metadane" - nazwa utworu, wykonawcy i informacje o tytule i albumie - wszystkie te dane będą wyświetlane na wyświetlaczu radia samochodowego. Od roku 2007 , w wersji 1.3 AVRCP funkcja ta działa automatycznie. Dziki czemu  nie tylko uzyskujemy kontrolę nad muzyką, można zobaczyć, co w danym momencie jest odtwarzane, nawet podczas odtwarzania muzyki z wielu popularnych aplikacji. Nowsze wersje AVRCP pozwalają nawet do przeglądania i manipulowania wieloma odtwarzaczami audio.
Kiedy chcemy odtworzyć audio, AVRCP ustanawia podwójną łączność Bluetooth. Twój telefon lub inne urządzenie wysyła dźwięk i informacje do radia samochodowego, a odbiornik samochodowy wysyła polecenia do telefonu.