Jak skompletować dobry zestaw car-audio

Jak skompletować dobry zestaw car-audio

Zestawy car-audio wprowadzają do naszego samochodu świetną jakość dźwięku. Aby, jednak zestaw działał w sposób, który nas zadowoli, musimy poświęcić dużo czasu, aby dobrać wszystkie pojedyncze komponenty, które razem dadzą nam spójną całość, jednak jak dobrać sprzęt, jeżeli nie jesteśmy obeznani w tematyce car-audio? Dowiedz się o tym, czytając ten artykuł i skompletuj swój zestaw razem z nami!

Od czego zacząć kompletowanie zestawu car-audio?

Decydując się na budowę swojego nowego zestawu car-audio, musimy na samym początku określić budżet, który mamy zamiar poświęcić na jego stworzenie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie określić, na jakie sprzęty możemy sobie pozwolić, a jakie są poza granicami naszego budżetu. Oczywiście, może się okazać, że uda nam się skompletować dobry zestaw car-audio niższym nakładem finansowym, dla przykładu dzięki promocjom, które znajdziemy. Niemniej jednak powinniśmy jasno określić budżet, w jakim chcielibyśmy zamknąć budowę zestawu, ponieważ w innym wypadku, możemy znaleźć się w sytuacji, w której skończy nam się budżet, a zestaw nie zostanie dokończony.

Wraz z określeniem budżetu, możemy przejść do wyboru naszego źródła dźwięku. Jego dobór ma następnie wpływ na rodzaj sprzętów, które możemy wykorzystać, dlatego radioodbiornik powinien zostać wybrany po głębszej analizie. Oczywiście, do budowy zestawu możemy wykorzystać fabryczne radio, jednak te, nie zawsze potrafią obsłużyć nowe sprzęty. W przypadku nowego radia powinniśmy natomiast sprawdzić, czy jest ono kompatybilne z naszym samochodem, jednak jeżeli spodoba nam się radio, które nie jest kompatybilne, nie musimy się martwić, ponieważ w obecnych czasach istnieją przejściówki pozwalające na podłączenie uniwersalnego rozwiązania.

Serce dźwięku w naszym zestawie car-audio, czyli głośniki!

Przed wybraniem głośników powinniśmy zastanowić się nad ich rozmiarem, ponieważ jak wiadomo, samochód nie jest z gumy, a my nie możemy zamontować wielkich głośników w samochodzie o małym rozmiarze. Co prawda, istnieją rozwiązania takie jak dystanse MDF, pozwalające nam na montaż większych głośników i takie rozwiązanie jest naprawdę wspaniałą opcją, jednak nawet one nie pomogą nam, gdy wpadniemy na pomysł montażu wielkich głośników w małym miejscu montażowym wyznaczonym przez naszego producenta.

Budując nasz zestaw car-audio, musimy pamiętać o wymianie fabrycznych głośników, ponieważ producenci, bardzo często ścinają swoje koszty poprzez montaż głośników niskiej jakości. Naturalnie, wybór głośników jest bardzo rozbudowany, ponieważ na rynku dostępne są głośniki niskotonowe, średniotonowe oraz wysokotonowe. W tym momencie warto wspomnieć o tym, że budując zestaw car-audio powinniśmy odpuścić sobie głośniki łączące wszystkie rodzaje, ponieważ uniwersalne głośniki samochodowe przeznaczone są bardziej dla zwykłych użytkowników, a nie osób budujących konkretny zestaw car-audio.

Czy wzmacniacz jest ważnym elementem car-audio?

Odpowiadając jednym zdaniem, to tak, wzmacniacz jest niezwykle ważnym elementem zestawu car-audio. Warto jednak rozszerzyć tę odpowiedź i pochylić się nad wzmacniaczami. Zadaniem tego urządzenia jest wzmocnienie sygnału audio, który z kolei pozwoli nam na lepszą jakość dźwięku, a także wpłynie na jego głośność. Wzmacniacz powinien zostać dopasowany do zakupionych przez nas sprzętów, ponieważ wiemy wtedy, ile kanałów powinien on mieć, a także czy jego moc będzie wystarczająca do aktualnie zakupionego przez nas sprzętu.

Kolejnym elementem w budowie car-audio jest rozwiązanie dla miłośników niskich dźwięków zwanych potocznie basami. Rozważenie subwoofera jest naprawdę dobrym pomysłem, ponieważ możemy wtedy uwydatnić najniższe częstotliwości, a co za tym idzie, wpłynąć na ogólną jakość muzyki, która odtwarzana jest w naszym samochodzie.

O czym jeszcze warto pamiętać tworząc zestaw car-audio?

Jeżeli uda nam się już stworzyć nasz wymarzony zestaw car-audio, nadal możemy natrafić na problem, w którym jakość dźwięku, nie będzie nas satysfakcjonowała. Czy jest jakiekolwiek wyjście z tej sytuacji? Oczywiście, na samym początku powinniśmy zacząć od wyciszenia samochodu przy pomocy mat wygłuszających oraz pianek akustycznych. Takie rozwiązanie powinno pozytywnie wpłynąć na ogólną jakość muzyki, którą otrzymujemy. Rzecz jasna, w obecnych czasach możemy wyciszyć praktycznie wszystkie elementy naszego samochodu, zarówno komorę silnika, jak i podłogę, czy dach, dlatego możemy być pewni, że uda nam się wyciszyć auto w naprawdę dobry sposób.

Jeżeli poszukujesz sprzętu, który pozwoli Ci na budowę dobrego zestawu car-audio, to w naszej ofercie znajdziesz mnóstwo produktów, gwarantujących Ci świetną jakość, która połączona jest wraz z wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź również gotowe rozwiązania, takie jak głośniki samochodowe MAC AUDIO Mac Xtreme 4000, w których skład wchodzi dodatkowo subwoofer, oraz wzmacniacz. Z tym zestawem, jakość dźwięku w Twoim samochodzie znacząco się poprawi.