Stacja multimedialna czy radio samochodowe, co wybrać

Stacja multimedialna czy radio samochodowe, co wybrać

Rozwój technologii wprowadza do naszego życia wiele dogodnych rozwiązań, jednak w przypadku zbyt dużej ilości wyborów, możemy zastanawiać się, które urządzenie lepiej sprawdzi się w naszym samochodzie. Właśnie dlatego postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, co lepiej wybrać, stację multimedialną czy radio samochodowe. Oczywiście wybór powinien zostać podjęty po przeanalizowaniu wad i zalet.

Czym są stacje multimedialne?

Termin, radio samochodowe znane jest praktycznie przez każdą osobę, jednak w przypadku stacji multimedialnych, wiele osób może nadal nie wiedzieć, czym one są, albo czym różnią się od klasycznych radioodbiorników. Z tego powodu, warto wyjaśnić, czym są stacje multimedialne. Stacja multimedialna do samochodu to urządzenie elektroniczne, które montowane jest w miejscu radia. Oczywiście, ich montaż nie powoduje utraty radia, a wręcz przeciwnie, otwiera przed nami nowe opcje, których nie dostajemy podczas montażu klasycznego odbiornika.

W przypadku stacji multimedialnych, mamy do czynienia z urządzeniem łączącym wiele systemów w jednym. W przypadku stacji mamy możliwość klasycznej obsługi radia, ale również otrzymujemy szansę na obsługi urządzenia przy pomocy naszego dotyku. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ w prosty sposób możemy przełączać stacje, połączyć nasz telefon z systemem, a także sterować innymi funkcjami radia, bez konieczności klikania przycisków. Mogłoby się wydawać, że stacja multimedialna to rozwiązanie, które w każdym momencie jest lepsze od klasycznego radia, jednak do porównania obydwu opcji przejdziemy w dalszej części tekstu.

Kiedy warto sięgnąć po zwykłe radio samochodowe?

Klasyczne radia samochodowe są poniekąd wypychane z rynku i zastępowane przez stacje multimedialne. Ów trend można zauważyć w nowych samochodach, w których zazwyczaj są montowane właśnie stacje multimedialne. Z tego powodu, możemy stwierdzić, że klasyczne odbiorniki nie są wyborem wartym uwagi, jednak w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. Ze względu na swoje małe rozmiary, klasyczne radia są świetnym wyborem w przypadku samochodów, których kokpit nie jest zbyt duży, a montaż stacji multimedialnej mógłby zabrać jeszcze więcej powierzchni użytkowej dostępnej w naszym aucie.

Kolejnym argumentem przemawiającym za zwykłym radiem jest jego cena. Pomimo szybkiego rozwoju technologii, stacje multimedialne są droższą opcją, niż zwykłe radia, dlatego kompletując nasz starszy samochód, możemy zaoszczędzić funduszy właśnie na radiu. Zwykłe odbiornik to również świetny wybór, jeżeli preferujemy klasyczne rozwiązania. W przypadku oldtimerów montaż stacji multimedialnej zabijałby klimat starszych samochodów, przez co, w tym wypadku zdecydowanie lepszą opcją będzie sięgnięcie po standardowe radio samochodowe, które nie ma wbudowanego wyświetlacza, a także wielu opcji.

Stacje multimedialne i ich zalety

Pierwszą z zalet posiadania stacji multimedialnej w naszym samochodzie jest system, na którym operują owe stacje. Apple CarPlay oraz Android Auto to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodną obsługę telefonu z poziomu stacji multimedialnej. Dzięki połączeniu naszego smartfona przy użyciu technologii bluetooth jesteśmy w stanie wykonywać połączenia, pisać wiadomości tekstowe, a także obsługiwać odtwarzacz muzyki będący na naszym telefonie. To właśnie ta, niezwykle wygodna opcja przemawia za wybraniem stacji multimedialnej do naszego samochodu.

Innym, niezwykle przydatnym rozwiązaniem, które przynoszą nam stacje multimedialne, jest możliwość obsługi nawigacji na ekranie stacji. Ze względu na technologię, w jakiej pracuje urządzenie, bez problemu połączymy wszystkie przydatne opcje, które będą znajdować się w naszej stacji, umożliwiając nam komfortową jazdę samochodem przy akompaniamencie ulubionej muzyki, a także precyzyjnej nawigacji informującej nas o wydarzeniach na drodze.

Radio samochodowe, czy stacja multimedialna, które rozwiązanie jest lepsze?

Podjęcie decyzji na temat tego, które urządzenie okaże się dla nas lepsze, zależy jedynie od naszej subiektywnej opinii. Jeżeli potrzebujemy budżetowego rozwiązania, to radioodtwarzacze w zupełności nam wystarczą, a ich cena jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna, jeżeli zależy nam na oszczędzeniu funduszy. Z kolei dla osób, ceniących sobie nowe możliwości oferowane przez stacje multimedialne, poleca się sięgnięcie właśnie po te urządzenia, gdyż są one naprawdę przydatne, w szczególności, jeżeli spędzamy dużo czasu w naszym samochodzie

Przeglądając naszą ofertę, na pewno uda Ci się znaleźć dogodne urządzenie spełniające Twoje potrzeby. Dla osób szukających radioodtwarzaczy polecamy radio samochodowe Kenwood KMM-105RY, czyli budżetową opcję wyposażoną w podświetlenie przycisków oraz mały wyświetlacz. W przypadku osób poszukujących stacji multimedialnych w naszej ofercie znajduje się stacja multimedialna 2 DIN Alpine iLX-F115D. Apple CarPlay i Android Auto, stworzona przez firmę Alpine, czy jednego z najlepszych producentów sprzętów samochodowych oferujących komfortowe rozwiązania.