Hulajnogi elektryczne, regulacje prawne, na które powinniśmy zwrócić uwagę!

Hulajnogi elektryczne, regulacje prawne, na które powinniśmy zwrócić uwagę!

Wiele osób kojarzy przemieszczanie się hulajnogami elektrycznymi z beztroską jazdą, jednak z roku na rok, przychodzą kolejne regulacje prawne, które sprawiają, że musimy skupiać się na coraz to większej ilości przepisów. Oczywiście, są one przydatne, aby zapewnić bezpieczeństwo każdej osobie uczestniczącej w ruchu drogowym, dlatego zawsze musimy być na bieżąco z nowymi regulacjami.

Czym w świetle prawa są hulajnogi elektryczne?

Aby zrozumieć, na czym polegają ograniczenia związane z jazdą hulajnogą elektryczną, warto dowiedzieć się, jak definiowane przez prawo są hulajnogi elektryczne. Definicja prawna mówi, że są to pojazdy napędzane elektrycznie, dwuosiowe, z kierownicą bez pedałów i siedzenia, które przeznaczone są do samodzielnego poruszania się przez kierowcę. Z tej definicji wiemy, że hulajnogi elektryczne w świetle prawa są pojazdami, dlatego obowiązuje dla nich prawo takie samo jak dla innych pojazdów. Warto również zaznaczyć, że poruszanie się hulajnogą z pasażerem jest zakazane.

Dlaczego hulajnogi elektryczne zyskują na popularności?

Hulajnogi elektryczne bardzo szybko zyskały na swojej popularności i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzięki nim możemy przemieszczać się bardzo szybko na krótkich dystansach. W czasach, gdy hulajnogi elektryczne dopiero pojawiały się na rynku, były one produktem, który był bardzo słabo regulowany. W ten sposób osoby prowadzące hulajnogi mogły podróżować po każdej powierzchni bez zachowania limitów prędkości czy innych regulacji, pod które podchodziły rowery czy samochody. Oczywiście wszystko, co dobre, szybko się kończy i właśnie dlatego hulajnogi elektryczne bardzo sprawnie stały się obiektem regulowanym przez polskie prawo.

Należy jednak przyznać, że część przepisów była uzasadniona, ponieważ wprowadzenie zakazu prowadzenia hulajnogi po spożyciu alkoholu było słusznym rozwiązaniem. Musimy pamiętać, że prowadzenie hulajnogi pomimo tego, że jest świetną zabawą, może spowodować utratę zdrowia lub nawet życia nie tylko kierowcy, a również osób postronnych. Wprowadzenie zakazu kierowania hulajnogą po wypiciu alkoholu nie wywołało jednak dużego buntu ze strony społeczeństwa, ponieważ każda dorosła osoba jest, choć w małym procencie świadoma, że jazda po spożyciu wiąże się ze zwiększonym niebezpieczeństwem na drodze.

Kontrowersyjne przepisy ograniczające hulajnogi elektryczne!

Dużo większym echem niż wprowadzenie zakazu prowadzenia po spożyciu odbiły się regulacje dotyczące ograniczenia prędkości maksymalnej hulajnogi. Na samym początku przez brak jakichkolwiek przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych, mogliśmy poruszać się na nich z prędkością maksymalną urządzenia. Nie da się powiedzieć, ile dokładnie ona wynosiła, ponieważ była to indywidualna kwestia każdego sprzętu, jednak większość hulajnóg osiągała co najmniej 25 kilometrów na godzinę. W ten sposób hulajnogi elektryczne były świetną alternatywą dla rowerów lub nawet samochodów podczas godzin szczytu.

Możliwość poruszania się sprzętem, którego jedynym ograniczeniem była moc silnika elektronicznego, przyciągnęła wielu amatorów szybkiego podróżowania. Jednak ograniczenia prędkości wprowadzone w całej Polsce sprawiły, że dozwolona prędkość hulajnogi to tylko 20 kilometrów na godzinę. Oczywiście, hulajnogi elektryczne są nadal świetną zabawą, jak również alternatywą dla innych środków jazdy, jednak utraciły one aspekt znacznie szybszego poruszania się z punktu a, do punktu b. Mimo wszystko warto po nie sięgać, ponieważ są one ekologiczne, dlatego korzystając z nich, dbamy o nasze środowisko, które w obecnych czasach jest bardzo obciążone.

Czy hulajnogi elektryczne mogą poruszać się po chodnikach?

To pytanie z pewnością nurtuje każdą osobę, która dopiero zamierza kupić hulajnogę elektryczną. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nie zawsze mamy odpowiednio dopasowaną nawierzchnie do naszej hulajnogi. Regulacje prawne pozwalają na to, aby hulajnogi elektryczne poruszały się po chodniku, gdy na jezdni sąsiadującej z chodnikiem dozwolona prędkość wynosi więcej niż 30 kilometrów na godzinę. W innym wypadku musimy korzystać z jezdni lub ścieżki motorowerowej. Warto jednak zaznaczyć, że nawet wtedy, gdy droga zezwala na prędkość do 30 kilometrów, to regulacja prawna nadal nakazuje kierowcą hulajnogi poruszać się tylko z prędkością dwudziestu kilometrów.

Hulajnogi elektryczne warte polecenia!

Ze względu na rosnącą popularność urządzenia, na rynku znajdziemy wiele modeli hulajnóg elektrycznych, które bardzo często kuszą nas niską ceną oraz obiecują niebywałe osiągi. Jednak warto postawić na droższy sprzęt, który będzie dla nas bezpieczny. W celu znalezienia najlepszych opcji zapraszamy do naszego działu hulajnogi elektryczne, w którym znajdą państwo najlepszy sprzęt. Jednym z nich jest hulajnoga elektryczna Neoline T26, 350W, 10Ah, 40km linia 2021 renomowanej firmy Neoline zapewniająca dbałość szczegółów oraz bezpieczeństwo każdego użytkownika tego sprzętu.