Wymiana akumulatora to problem, z którym w pewnym momencie boryka się każdy kierowca. Akumulatory w szczególności narażone są w okresach zimowych, gdy temperatura na zewnątrz spada do naprawdę niskich wartości, a my używamy samochodu tylko do tras, podczas których akumulator nie jest w stanie nadrobić poboru mocy, którą wykorzystuje podczas jazdy do odpalenia czy zasilenia podstawowych opcji.

Do czego służą akumulatory samochodowe?

W obecnych czasach instalacje elektroniczne w samochodach pełnią niezwykle ważne funkcje, które są równie ważne co silnik samochodu. Prawie każdy z elementów auta wymaga obecnie zasilenia i właśnie dlatego dobre akumulatory samochodowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania auta. Jeżeli chodzi o podstawowe opcje, to akumulator potrzebny jest do działania rozrusznika, czyli pomaga nam w odpaleniu silnika. Następnie potrzebujemy go do elektrycznej pompy paliwa oraz cewek zapłonowych. Już teraz może wydawać się to dużo potrzeb, jednak to dopiero początek funkcji, do których niezbędne są akumulatory samochodowe.

Z innych ważnych funkcji, do których zasilenia potrzebny jest działający akumulator, zdecydowanie jest zamek centralny oraz alarm. Bez niego jedyną opcją na otworzenie samochodu jest skorzystanie z klasycznego rozwiązania z przekręceniem kluczyka w drzwiach. W wielu samochodach panuje również trend niezwykle rozbudowanych komputerów pokładowych, które również wpływają na funkcjonowanie samochodu, a w przypadku, w którym akumulatory samochodowe są słabe, taki samochód całkowicie odmówi nam posłuszeństwa, co może okazać się szczególnie uciążliwe, gdy znajdujemy się z dala od naszego miejsca zamieszkania.

Jak sprawdzić, czy akumulatory samochodowe potrzebują wymiany?

Podstawowym kryterium, które może wyznaczyć nam żywotność naszego akumulatora, jest to, ile lat posiada. Średnio akumulatory potrafią działać około 6-7 lat, jednak dużo zależy od sposobu ich używania, co przełożyć się może zarówno na mniejszą żywotność akumulatora, jak i na dłuższe działanie. Jeżeli zależy nam na tym, aby akumulatory samochodowe działały dłużej, musimy pamiętać o tym, aby unikać mocnego rozładowywania oraz częstego ładowania urządzenia. Negatywnym skutkiem mocno rozładowanego akumulatora jest również jego przebiegunowanie, które w przypadku akumulatora, który ma już kilka lat, wiąże się z całkowitym uszkodzeniem.

Najlepszym sposobem, na sprawdzenie, czy akumulatory samochodowe wymagają wymiany, będzie zwrócenie uwagi na pracę rozrusznika, podczas odpalania auta. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że słabiej kręci, możemy spodziewać się, że akumulator dostarcza zbyt mało mocy. Równie miarodajnym sprawdzeniem będzie włączenie świateł mijania, podczas gdy silnik jest zgaszony. W przypadku słabego akumulatora światła będą świeciły słabiej niż normalnie i będzie to zauważalne gołym okiem. Taka obserwacja pozwala nam określić, że akumulator jest nadmiernie rozładowany lub doszło do jego uszkodzenia.

Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy nowe akumulatory samochodowe?

Na samym początku warto sięgnąć do zaleceń producenta samochodu. W przypadku kupna używanego samochodu, auto może mieć zamontowany akumulator o mniejszej pojemności, co negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie. Właśnie dlatego sprawdzenie odgórnych zaleceń producenta jest niezwykle ważne, ponieważ dopasowane akumulatory samochodowe mają wystarczającą pojemność do prawidłowego zasilenia samochodu bez jakichkolwiek braków mocy. Elementem równie ważnym, co pojemność akumulatora, jest jego napięcie, które wyraża się w woltach. W przypadku samochodów osobowych wynosi ono 12 V.

Wymiana akumulatora, to również jego odpowiednie dopasowanie do miejsca, w którym ma się znajdować. Akumulatory potrafią występować w różnych kształtach oraz wymiarach, dlatego decydując się na samodzielny zakup, musimy o tym pamiętać, ponieważ w innym przypadku, po prostu nie będziemy mieli gdzie go zamontować. Oprócz kształtu akumulatora powinniśmy jeszcze sprawdzić jego sposób mocowania oraz rozmieszczenie biegunów. Te elementy również są istotne w kwestii montażu, dlatego brak ich odpowiedniego dostosowania wiązać się będzie z kłopotliwym montażem, lub problemem posiadania niepotrzebnego akumulatora.

Sięgaj tylko po sprawdzone akumulatory!

Zakup akumulatora samochodowego powinien być zawsze przemyślaną sprawą, tak abyśmy mieli pełną satysfakcję z produktu, który otrzymujemy. Właśnie dlatego przed zakupem powinniśmy dopasować produkt do potrzeb naszego samochodu, biorąc pod uwagę, wszystkie parametry, które mogą wpłynąć na prawidłowe działanie. W tym celu powinniśmy wybierać akumulatory od sprawdzonych firm, wyspecjalizowanych w tworzeniu tych urządzeń.

Jedną z takich firm jest Hollywood, w którego ofercie znajdziemy akumulator Hollywood SPV-80 12V, 4000W, 100Ah. Z łatwością możemy powiedzieć, że jest to sprzęt do zadań specjalnych, który świetnie odnajdzie się w samochodach potrzebujących naprawdę dużej mocy. Takie rozwiązanie idealnie nadaj się do aut, w których zamontowane są porządne systemy car audio, jak również w samochodach wyposażonych w dodatkowe oświetlenie.